شماره : 1482
25 / 2 / 1403 - 0:00

همزمان با مراسم روز مزرعه گل محمدی؛

کلنگ احداث کارگاه صنعتی گلاب‌گیری در شفت به زمین زده شد

همزمان با مراسم روز مزرعه گل محمدی و با حضور صالح محمدی رییس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان ،نقدی فرماندار شفت و یوسف نژاد رییس جهاد کشاورزی شهرستان، کلنگ احداث کارگاه صنعتی گلاب گیری در گیلده شفت به زمین زده شد.؛

به گزارش پایگاه خبری ملبهار؛ رییس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان در این مراسم با اشاره به اهمیت زنجیره ارزش در صنعت پرورش گل محمدی و گلاب‌گیری گفت:حلقه های اولیه تولید اسانس و گلاب در استان وجود دارد و سیاست سازمان جهاد کشاورزی دستیابی به حلقه نهایی است تا از خام فروشی پرهیز شود و ارزش افزوده محصول گل محمدی حفظ شود.
محمدی با اشاره به فعالیت‌های شهرستان شفت در زمینه پرورش گل محمدی و گلاب‌گیری خاطرنشان کرد:این شهرستان در تولید گل محمدی و گلاب گیری با دارا بودن بیشترین سطح زیر کشت رتبه اول را در استان گیلان به خود اختصاص داده است و در حال حاضر سطح زیر کشت گل محمدی در شهرستان شفت ۳۰ هکتار بوده که پیش بینی می گردد بالغ بر ۶۰ تن محصول تر با ارزش اقتصادی ۳۰ میلیارد ریال از باغات شهرستان برداشت شود.


مهدی نقدی فرماندار شهرستان شفت با بیان این که جشنواره گل محمدی و گلاب گیری با هدف توسعه صنعت گردشگری و ایجاد نشاط و شادابی در روستای گیلده شفت برگزار می‌شود، اگفت: جشنواره گلاب گیری در این شهرستان ظرفیت سنتی و بومی بسیار خوبی برای معرفی در استان برای توسعه صنعت گردشگری ایجاد کرده است.
نقدی با اشاره به اینکه گردشگران برای حضور در جشنواره سال گذشته در مسیر ورودی و خروجی این مراسم با مشکلات مواجه بودند، گفت: خوشبختانه با پیگیری‌های صورت گرفته مسیر برگزاری جشنواره گلاب گیری روستای گیلده به طول ۳ کیلومتر و با اعتباری بیش از ۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان آسفالت و به بهره برداری رسید.

یوسف نژاد رییس جهاد سازندگی شفت به حمایت صورت گرفته اشاره کرد و گفت: در جهت حمایت از باغداران این روستا یک سایت الگویی در زمینه پرورش گل محمدی در این روستا راه اندازی کردیم و تسهیلات کم بهره در غالب مشاغل خانگی از محل منابع صندوق توسعه کارآفرینی امید به روستائیان و باغداران پرداخت شد.

یوسف نژاد برای حمایت بیشتر از باغداران گل محمدی اظهار نمود: در تلاش هستیم صندوق خرد گل محمدی را در این روستا ایجاد نمائیم و نهالستان گل محمدی را در برنامه کاری خود داریم و به دنبال تشکیل اتحادیه پرورش دهندگان گل محمدی زیر نظر اتاق اصناف شهرستان جهت حمایت از باغداران این منطقه و روستاهای همجوار هستیم.
در پایان این مراسم از باغداران و تولید کنندگان گل و گلاب محمدی تجلیل به عمل آمد.
گفتنی است روز مزرعه گل محمدی قرار بود پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه همزمان با روز ملی گل محمدی و گلاب‌گیری در روستای گیلده شفت برگزار شود که به دلیل بارندگی شدید و شرایط جوی برگزاری این برنامه به یکشتبه ۲۳ اردیبهشت منتقل شد.

ثبت شده در سایت ملبهار طی شماره 1482 توسط modir و در روز سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت 00:00:37
© Copyright 2024 http://malbahar.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1478
24 / 2 / 1403 - 10:23

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شفت:؛

۶۵ درصد اشتغال شهرستان شفت در بخش کشاورزی است

80 درصد جمعیت شهرستان شفت در روستاها سکونت و بیشتر در بخش کشاورزی اشتغال دارند؛

به گزار پایگاه خبری ملبهار محمدرضا یوسف نژاد در مراسم روز ملی گل محمدی و روز مزرعه در روستای گیلده گفت:۸۰ درصد جمعیت شهرستان شفت در روستاها سکونت و بیشتر در بخش کشاورزی اشتغال دارند و ۶۵ درصد اشتغال شهرستان در بخش کشاورزی است.
مدیر جهاد کشاورزی با اشاره به تلاش های مردم گیلده شفت در امر کشاورزی و دامداری عنوان کرد: در کنار فعالیت زراعی و دامداری، پرورش گل محمدی هم در این روستا انجام شده که روستاهای اطراف نیز با تأثیر از آن به پرورش گل مشغول هستند.
یوسف نژاد افزود: شهرستان شفت ۳۰ هکتار باغ گل محمدی دارد و تولید گل در آن ۶۰ تن می باشدکه ۱۳ واحد کارگاه گلابگیری در روستای گیلده و روستاهای اطراف داریم.
وی به حمایت صورت گرفته اشاره کرد و گفت: در جهت حمایت از باغداران این روستا یک سایت الگویی در زمینه پرورش گل محمدی در این روستا راه اندازی کردیم و تسهیلات کم بهره در غالب مشاغل خانگی از محل منابع صندوق توسعه کارآفرینی امید به روستائیان و باغداران پرداخت شد.
یوسف نژاد برای حمایت بیشتر از باغداران گل محمدی اظهار نمود: در تلاش هستیم صندوق خرد گل محمدی را در این روستا ایجاد نمائیم و نهالستان گل محمدی را در برنامه کاری خود داریم و به دنبال تشکیل اتحادیه پرورش دهندگان گل محمدی زیر نظر اتاق اصناف شهرستان جهت حمایت از باغداران این منطقه و روستاهای همجوار هستیم.

ثبت شده در سایت ملبهار طی شماره 1478 توسط modir و در روز دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت 10:23:15
© Copyright 2024 http://malbahar.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1474
22 / 2 / 1403 - 15:37

عباسی استاندار گیلان:؛

اولویت ما تکمیل پروژه های نیمه کاره است

اولویت ما تکمیل پروژه های نیمه کاره است و سپس کلنگ زنی پروژه های جدید؛

به گزارش خبرنگار ملبهار،اسدالله عباسی استاندار گیلان در سخنرانی بین نماز جمعه و عصر در مصلی رسول اکرم (ص) شهرستان شفت با بیان اینکه اولویت ما تکمیل پروژه های نیمه کاره است و سپس کلنگ زنی پروژه های جدید، گزارشی هم از بازدید و اقدامات صورت گرفته در شهرک زیارتی_توریستی امامزاده ابراهیم شفت بیان نمود.

وی افزود باید برای احداث سازه های جدید در این شهرک اقدامات کارشناسی انجام بگیرد که دیگر شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم

ثبت شده در سایت ملبهار طی شماره 1474 توسط modir و در روز شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت 15:37:44
© Copyright 2024 http://malbahar.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1471
22 / 2 / 1403 - 15:04

با حضور فرماندار شفت؛؛

رئیس بهزیستی شفت معرفی شد

سرپرست جدید اداره بهزیستی شفت با حضور فرماندار شفت و مدیرکل حراست بهزیستی استان معرفی شد.؛

به گزارش پایگاه خبری ملبهار؛مراسم معارفه سرپرست جدید بهزیستی شهرستان شفت با حضور مهدی نقدی فرماندار شفت، مهدی پور رئیس حراست اداره کل بهزیستی استان گیلان، ییلاق بیگی معاونت امور اجتماعی استان گیلان در فرمانداری این شهرستان برگزار گردید.

در این مراسم، طی حکمی از سوی مدیرکل بهزیستی استان گیلان ، فاطمه غلام زاده به عنوان سرپرست اداره بهزیستی شفت منصوب و از تلاش‌های مجتبی رفیعی قدردانی شد.

گفتنی است غلام زاده پیش از این کارشناس اداره بهزستی استان و شهرستان شفت را در کارنامه خود دارد.

ثبت شده در سایت ملبهار طی شماره 1471 توسط modir و در روز شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت 15:04:20
© Copyright 2024 http://malbahar.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1464
19 / 2 / 1403 - 2:24

روستای «گیلده» میزبان روز ملی گل محمدی

۲۰ اردیبهشت ماه «روز گل محمدی و گلاب» نامگذاری شده است. روستای گیلده در این روز میزبان مسئولان و باغداران گل محمدی شهرستان شفت است تا به استقبال ویژه برنامه‌های هشتمین جشنواره گلاب گیلده بروند. ؛

به گزارش پایگاه خبری ملبهار به نقل از ایسنااسفندماه سال ۱۴۰۱ و در جلسه ۸۹۱ شورای عالی انقلاب فرهنگی و به پیشنهاد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ۲۰ اردیبهشت بنام «روز گل محمدی و گلاب» تصویب شد و حالا دو سالی می‌شود یک رویداد فرهنگی در تقویم کشور ثبت شده است. ثبت این رویداد مدیون تلاش شورای فرهنگ عمومی شهرستان کاشان است و برای هر ایرانی نام گل محمدی و گلاب ایران، شهرستان کاشان و باغ‌های زیبای گل محمدی این شهرستان را تداعی می‌کند.

اردیبهشت ماه هرسال، شهرستان کاشان، میزبان گردشگران ایرانی و خارجی است که برای دیدن خانه‌های تاریخی شهر کاشان، طبیعت زیبا و باغ‌های نیاسر، قمصر، اردهال و دیگر شهر و روستاهای تولید کننده گلاب می‌روند. اما جالب است بدانید از ۱۰ سال پیش روستای «گیلده» شهرستان شفت در استان گیلان نیز از نیمه اردیبهشت تا نیمه خردادماه، پذیرای علاقمندان به باغ‌های گل محمدی و صنعت گلاب‌گیری است.

این روستا از قدیم تولید کننده گل محمدی بوده و مردمش به طور سنتی گلاب تهیه می‌کنند و به ابتکار یک معلم کارآفرین، نخستین کارگاه گلاب‌گیری در روستای گیلده به راه می‌افتد و پس از آن شاهد اشتیاق و علاقه اهالی گیلده برای توسعه باغ‌های گل محمدی در روستای گیلده هستیم؛ به طوری که اکنون ۸۷ باغدار ۳۲ هکتار از زمین‌های گیلده را زیر کشت گل‌های محمدی برده‌اند و به جای یک سایت گلاب گیری، حالا ۵ سایت گلاب‌گیری در گیلده فعالیت می‌کند. چندسالی می‌شود که به همت اهالی و مسئولان شهرستان شفت و با هدف معرفی گلاب این شهرستان، جشنواره گلاب‌گیری در روستای گیلده برگزار می‌شود. سال گذشته، هفتمین جشنواره گلاب‌گیری در این روستا برگزار شد.
چندروز پیش، میهمان باغ گل معلم خوش ذوقی بودیم که نخست باغ گل پدری را احیا کرد و سپس اولین دستگاه تقطیر و گلاب گیری را خریداری و کارگاهی در جوار باغ خود برای گلاب‌گیری احداث کرد. مرتضی محمدی، می‌گوید: هرسال در چنین روزهایی باغ گل شکوفا شده و شاهد حضور تورهای گردشگری و علاقمندان به صنعت گلاب‌گیری هستیم اما امسال بخاطر سرمای فروردین ماه، هنوز بوته‌های گل محمدی شکوفا نشده است. اگر یک روز باران مناسب ببارد، با تابش آفتاب در روزهای بعد، به سرعت غنچه‌ها باز می‌شوند.

وی می افزاید: پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه میزبان فرماندار شهرستان شفت، دهیار و باغداران گیلده هستیم تا ضمن پاسداشت این روز، برای هشتیمن جشنواره گل محمدی در روستای گیلده نیز برنامه‌ریزی شود.
این معلم کارآفرین که حالا کار خود را توسعه داده و پنج دستگاه تقطیر خریداری کرده است، درباره تلاش‌هایش می‌گوید: سال ۱۳۹۰ با توجه به پیشینه منطقه، باغ گل کوچکی که از پدرم به یادگار مانده بود، احیا کردم و تصمیم گرفتم گلاب‌گیری را در منطقه توسعه دهم. چند مرحله به کاشان سفر کردم و شیوه تهیه گلاب را آموختم و با سرمایه ۴۰۰هزار تومان یک دستگاه تقطیر خریدم و کار گلاب‌گیری را شروع کردم.

مرتضی محمدی درباره پیشینه گلاب‌گیری در روستای گیلده می‌گوید: مردم گیلده از قدیم به شیوه سنتی گلاب تهیه می‌کردند. در حیاط اکثر خانه‌ها بوته‌های گل محمدی پرورش داده می‌شد. البته رنگ گل‌های محمدی گیلده به خاطر نوع خاک، به سفیدی می‌زند و شبیه گل‌های کاشان، کاملا صورتی نیست. در تاریخ گیلده آمده که نام روستا در اصل «گُلده» بوده و کم کم تبدیل به «گِلده» شده است. آن هم به‌دلیل رونق صنعت سفالگری در این منطقه است. زیرا خاک رس زردرنگ این منطقه برای سفالگری بسیار مناسب بوده و از قدیم در گیلده و روستاهای اطراف، حرفه سفالگری داشتیم.

مرتضی محمدی اضافه می‌کند: تخمین من این است که از دوره قاجار و بیش از ۱۵۰ سال پیش بوته‌های گل محمدی در گیلده کشت می‌شده است. خود من شاهد تهیه گلاب توسط مادربزرگم به شیوه سنتی بودم. گلاب و دیگر عرقیات از قدیم در خانه‌های مردم گیلده تولید می‌شد؛ به این شکل که گل‌های محمدی را با اندکی آب در دیگ بزرگی می‌ریختند و کاسه‌ای روی آن می‌گذاشتند و بخار حاصل از آن در کاسه می‌ریخت.

وی در مورد گل دهی باغ‌های گیلده می‌گوید: بسته به شرایط آب و هوا، پیک گلدهی از نیمه دوم اردیبهشت تا نیمه اول خرداد است و بسیاری از باغداران، گل‌های چیده شده خود را به سایت‌های گلاب‌گیری می‌فروشند.

محمدی در پایان ابراز امیدواری می‌کند با برگزاری نشست روز گل محمدی در باغ محمدی، به‌زودی مردم روستای گیلده میزبان گردشگران برای شرکت در جشنواره گلاب باشند.

ثبت شده در سایت ملبهار طی شماره 1464 توسط modir و در روز چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت 02:24:13
© Copyright 2024 http://malbahar.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1458
14 / 2 / 1403 - 0:51

استاندار گیلان در جمع مردمان روستای امام زاده ابراهیم(ع) شفت:؛

خسارات حریق امام زاده ابراهیم شفت (ع) تحت حمایت بیمه‌ای و تسهیلاتی دولت قرار می گیرد

استاندار گیلان با بیان اینکه دولت سیزدهم حمایت بیمه‌ای و تسهیلاتی لازم را از ساکنان خسارت دیده در حریق امام زاده ابراهیم(ع) شفت را انجام می‌دهد، گفت: افرادی که بیمه بوده و دچار حریق شدند بیمه باید ارزیابی لازم را انجام داده و مورد حمایت بیمه ای قرار دهد.؛

به گزارش پایگاه خبری ملبهار به نقل از استانداری گیلان؛ اسدالله عباسی در جمع مردمان روستای امام زاده ابراهیم (ع) شفت با بیان اینکه دولت حمایت بیمه‌ای و تسهیلاتی لازم را از خسارت دیدگان در حریق امام زاده ابراهیم شفت را انجام می‌دهد، اظهار کرد: افرادی که بیمه بوده و دچار حریق شدند بیمه باید ارزیابی لازم را انجام داده و افراد آسیب دیده را مورد حمایت بیمه ای قرارد می‌دهد و همچنین در روز یک شنبه و در جلسه هییت دولت سعی می کنیم به صورت تسهیلات برای ساخت مسکن، اعتباراتی را دریافت کرده و به افراد اعطا شود.

وی با ابراز تأسف از وقوع حریق در منطقه سیاحتی و زیارتی امام زاده ابراهیم شفت گفت: خیلی از حریق امام زاده ابراهیم شفت دل آزرده شدم و از طرفی بسیار خدا رو شکر میکنم که به فردی آسیب جانی وارد نشد زیرا خسارت مالی جبران پذیر بوده و دولت در کنار مردم و خسارت دیدگان است.

استاندار گیلان با اشاره به حضور نیروهای امدادی در محل حریق ایجاد شده در امام زاده ابراهیم شفت افزود: تمامی دستگاه‌های خدمات رسان در محل حادثه کنار اهالی هستند و تمامی صحبت‌های مردم شنیده شده و خسارات آنان جبران می‌شود.

عباسی با تاکید بر شناسایی علت آتش‌سوزی در امام زاده ابراهیم شفت بیان کرد: بر اساس اعلام کارشناسان ۲ عامل باعث ایجاد حریق شد و باید جلوی آن گرفته شود زیرا اگر در دهه ۷۰ و سال ۹۶ آسیب شناسی شده و ایرادات برطرف می‌شد دیگر شاهد بروز چنین اتفاقاتی نبودیم.

وی با بیان اینکه علت حادثه آتش سوزی در امام زاده شفت باید به طور دقیق بررسی شود، تصریح کرد: حادثه رخ داده غیر عمدی بوده است ولی علت حادثه باید به طور دقیق بررسی شود و سپس تصمیمات لازم را اتخاذ کنیم.

استاندار گیلان با تاکید بر اینکه دولت سیزدهم در کنار مردم آسیب دیده در تمامی حوزه‌ها است، گفت: دولت سیزدهم در کنار مردم آسیب دیده است و این قول را می‌دهم که خسارت مالی افرادی که مغازه و منازل خود را از دست دادند تا حد امکان جبران می‌شود.

عباسی با اشاره به اسکان اضطراری افرادی که منازل آنان در حریق به طور کامل از بین رفته است، بیان کرد: افرادی که منازل آنان دچار حریق شده است باید توسط بنیاد مسکن و هلال احمر اسکان موقت داده شوند.

وی احداث ساختمان‌های ایمن را یکی از الزامات احداثات در منطقه امام زاده ابراهیم شفت دانست و تصریح کرد: دولت بر اساس قانون باید عمل کنند سازه‌ها باید ایمن باشند در غیر این صورت مجوز ساختی داده نمی‌شود زیرا جان مردم برای ما در اولویت است.

استاندار گیلان با تاکید بر احداث بازارچه به منظور حمایت از کسبه‌هایی که مغازه خود را در این حریق از دست دادند، افزود: متولیان امر ضمن آغاز آواربرداری ناشی از حریق فوق؛ بازارچه‌‌هایی را برای کسبه‌های آسیب دیده احداث کرده تا کمک حالی به افرادی که مغازه خود را از دست دادند باشد.

نماینده عالی دولت در گیلان در این نشست و دیدار با مردم و اهالی و خسارت دیدگان پای صحبت ها و درددل آنها نیز نشست.

مهدی نقدی فرماندار شفت در ابتدا در بین مردم روستای امام زاده ابراهیم (ع) به ایراد سخنرانی پرداخت و اظهار کرد: با تمام توان و با همکاری تمامی مسئولان و مشارکت مردم انشاالله هر چه سریع تر مشکلات به وجود اماده را رفع خواهیم کرد.

ثبت شده در سایت ملبهار طی شماره 1458 توسط modir و در روز جمعه ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت 00:51:49
© Copyright 2024 http://malbahar.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1455
12 / 2 / 1403 - 11:50

کاهش سه درصدی ذخیره سفیدرود؛ ۱۶ اردیبهشت آب سد رهاسازی می‌شود

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان گفت: ذخیره آب سدسفیدرود تا امروز (چهارشنبه) ۶۹۰ میلیون مترمکعب است که نسبت به ۷۱۰ میلیون مترمکعب آب سد در همین زمان طی سال گذشته (شرایط خشکسالی) باز هم با کاهش ۲۰ میلیون متر مکعبی (معادل سه درصد) مواجهیم. ؛

به گزارش پایگاه خبر ملبهار؛ وحید خرمی اظهار کرد: کاهش آب سدسفیدرود نسبت به نرمال بسیار بیشتر است چنانکه در سالهای عادی در این زمان، حجم آب ذخیره پشت سد بیش از یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون مترمکعب بود و عموما سد سرریز می‌شد.

وی با اشاره به خشکسالی شدید سه سال اخیر در استان عنوان کرد: با توجه به کاهش ۲۰ میلیون مترمکعبی ذخیره سد سفیدرود نسبت به سال قبل ضروریست کشاورزان بویژه شالیکاران استان به توصیه‌های کشاورزی توجه کنند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان با تاکید بر ضرورت توجه کشاورزان به تقویم زراعی عنوان کرد: این تقویم با توجه به وضعیت منابع آبی و نیاز بخش کشاورزی با همکاری دستگاه‌های مرتبط آماده شد و از ماه گذشته در اختیار کشاورزان قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه رهاسازی آب سدسفیدرود نیز به دلیل کاهش بارندگی‌ها و محدویت آب بر اساس تقویم زراعی انجام می‌شود، گفت: کشاورزانی که خارج از تقویم زراعی کشت و کار کنند با مشکل مواجه خواهند شد.

خرمی بیان کرد: کشاورزان باید در فرصت باقیمانده تا پایان ماه جاری از تمام ظرفیت‌های منابع آبی اعم از بارندگی‌ها و چاه‌های کنار مزارع حداکثر استفاده را ببرند؛ خرداد ماه و بعد از آن بارندگی نخواهیم داشت و خشکی بیشتر می‌شود.

رهاسازی آب سدسفیدرود از ۱۶ اردیبهشت

این مسئول در ادامه با اشاره به رهاسازی آب سدسفیدرود و آب‌گذاری کانال‌های آبیاری کشاورزی از یکشنبه هفته آینده اظهار کرد: این اقدام با آب‌گذاری کانال‌های آبیاری شهرستان فومن و بخش مرکزی آغاز می‌شود و بعد از آن به مرور به بقیه کانال‌ها وارد خواهد شد.

وی عنوان کرد: رهاسازی آب سدسفیدرود به مدت ۲ هفته پیوسته برای نشاء برنج ادامه می یابد و بعد از آن مانند چندسال گذشته نوبت‌بندی آب (چهار روز قطع و هشت روز وصل آب) انجام می‌شود.

خرمی در ادامه با بیان اینکه بیش از ۹۰۰ دستگاه پمپ سنگین و با ارزش در ۴۵۴ ایستگاه باید پیوسته در فصل کشاورزی در مدار فعالیت باشند، افزود: کشاورزان از این پمپ‌ها مراقبت کنند؛ در صورت سرقت بخشی از تجهیزات پمپ‌ها، آنان قابلیت کارایی اصلی را نخواهند داشت.

ضرورت لایروبی انهار بین مزارع برای جلوگیری از هدررفت آب

وی با تاکید به کشاورزان بر ضرورت توجه به لایروبی انهار بین مزارع با انجام کار دسته جمعی عنوان کرد: لایروبی انهار بین مزارع باید قبل از آبگذاری کانال‌ها انجام شود؛ این کار در جلوگیری از هدررفت آب بسیار اهمیت دارد.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای گیلان در ادامه به اهمیت بیمه محصولات کشاورزی برای جبران خسارت احتمالی اشاره کرد و از برنجکاران خواست تا اراضی شالیزاری را بیمه کنند.

گیلان بزرگترین تولیدکننده ارقام بومی و با کیفیت برنج در کشور به شمار می‌آید که با ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری رتبه نخست کشور را از لحاظ سطح زیرکشت و رتبه دوم تولید برنج را به خود اختصاص داده‌است.

ارقام هاشمی، علی کاظمی، صدری، حسنی و دیلمانی جزو رقم‌های کیفی و ارقام گوهر و سپیدرود جزو رقم‌های پرمحصول است که در شالیزارهای گیلان کشت می‌شود؛ بیشترین رقم‌های کشت شده برنج در این استان، رقم‌های کیفی هاشمی و علی کاظمی است که افزون بر ۸۵ درصد محصول برنج گیلان را شامل می‌شود.

سد سفیدرود بزرگ‌ترین سد مخزنی گیلان است که آب مورد نیاز ۱۷۲ هزار هکتار از مجموع ۲۳۸ هزار هکتار شالیزارهای استان را تامین می‌کند، این سد بر روی رودخانه سفیدرود و در پایین دست محل تلاقی ۲ رودخانه قزل اوزن و شاهرود در ۷۵ کیلومتری جنوب شهر رشت و در مجاورت شهر منجیل احداث شده‌است.

ثبت شده در سایت ملبهار طی شماره 1455 توسط modir و در روز چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت 11:50:11
© Copyright 2024 http://malbahar.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1450
12 / 2 / 1403 - 11:35

استاندار گیلان در اختتامیه جشنواره ملی طنز پهلو در فومن:؛

نقد منصفانه در پیشبرد اهداف و رفع مشکلات مردم تاثیرگذار است

استاندار گیلان با بیان اینکه نقدمنصفانه آمیخته با زبان طنز قطع یقین در پیشبرد برنامه ها، اهداف و عملکرد مدیران تاثیر مثبت دارد، گفت: طنزنویسان و دیگر هنرمندان متعهد در ایجاد تحول و شکوفایی کشور نقش آفرینند و زنده یاد استاد صابری فومنی با چنین روحیات و خلق آثار ارزشمند فراوان در قالب طنز، قدر انقلاب را به خوبی می دانست و ماندگار شد.؛

به گزارش پایگاه خبری ملبهاز از روابط عمومی استانداری گیلان؛ اسدالله عباسی در مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره ملی طنزپهلو (یادمان زنده یاد استاد کیومرث صابری فومنی مشهور به گل‌آقا) در سالن اجتماعات اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهر و در جمع علاقمندان به حوزه فرهنگ و هنر و اندیشه، با تبریک فرا رسیدن روز معلم و تقارن این ایام با سالروز وفات گل آقا که خود یک معلم متعهد بود، اظهار کرد: معلمان پاکترین و زلال ترین مسیر را آغاز کرده اند که آن پرورش نسلی است که قرار است مدیران و راهبران عرصه های مختلف آینده کشور اسلامی مان باشند.
وی با اشاره به ماندگاری آثار مرحوم استاد کیومرث صابری فومنی و یاد و نام این طنزنویس شهیر گفت: شهرستان فومن زادگاه بزرگ مرجع عالیقدر جهان تشیع آیت الله العظمی محمدتقی بهجت فومنی(ره)، دارای مفاخر علمی، فرهنگی و ادبیات و نام آوران در حوزه‌های مختلف است ‌و گل آقا یکی از این هنرمندان و فرهیختگان نامدار استان و ایران اسلامی محسوب می شود.
نماینده عالی دولت در گیلان به تأکید مقام معظم رهبری بر اهمیت طنز فاخر و تمجید ویژه معظم له از استاد کیومرث صابری فومنی اشاره و بیان کرد: به فرموده رهبر فرزانه انقلاب، مرحوم گل آقا به معنای واقعی کلمه، انسانی متعهد بود که قدر انقلاب را به خوبی می دانست.

عباسی، زنده یاد استاد صابری فومنی را منتقدی معتقد و منصف توصیف کرد و افزود: گل آقا همواره با جان و دل بر پایبندی به اسلام و ایران اسلامی و تلاش برای اعتلای آنان تأکید داشت.
استاندار گیلان با تاکید بر لزوم توجه به نقد منصفانه در قالب شعر و طنز افزود: نقد درست باعث اصلاح امور می‌شود و گل آقا با زبان طنز، تلخی انتقاد را به کام مسئولین شیرین می‌کرد.
استاندار گیلان در ادامه با بیان اینکه نقدمنصفانه آمیخته با زبان طنز قطع یقین در پیشبرد برنامه ها، اهداف و عملکرد مدیران تاثیر مثبت دارد، گفت: طنزنویسان و دیگر هنرمندان متعهد در ایجاد تحول و شکوفایی کشور نقش آفرینند و زنده یاد استاد صابری فومنی با چنین روحیات و خلق آثار ارزشمند فراوان در قالب طنز، قدر انقلاب را به خوبی می دانست و ماندگار شد.
وی همچنین تجهیز به سواد رسانه را یکی از راه‌های اشاعه نقد منصفانه از سوی صاحبان قلم و همچنین پذیرش اصلاح از سوی مسئولان دانست و تصریح کرد: باید به سواد رسانه در گیلان بیش از گذشته توجه شود زیرا این رسانه ها هستند که می‌توانند زبان حال مردم بوده و به حل مشکلات کمک کنند.
وی تصریح کرد: کسانی که سالیان عمری در روزنامه نگاری و طنز نویسی و حوزه فرهنگ و هنر فعالیت دارند، نقد منصفانه و سواد رسانه‌ را به نسل جدید آموزش دهند.
عباسی با اشاره به اینکه از نقد منصفانه استقبال می‌کند، تاکید کرد که مسئولان هم باید از نقد منصفانه برای رفع مشکلات مردم بهره مند شوند.
آیین اختتامیه هشتمین جشنواره ملی طنز پهلو به یاد مرحوم استاد کیومرث صابری فومنی (گل آقا) با حضور اسدالله عباسی استاندار، مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، جمعی از مسئولان، طنزپردازان و اقشار مختلف مردم بویژه هنردوستان در مجتمع فرهنگی هنری حضرت سید الشهداء (ع) فومن برگزار شد.
زنده یاد کیومرث صابری فومنی پایه گذار مؤسسه گل آقا، نویسنده و طنزنویس در شهریورماه سال ۱۳۲۰ در فومن به دنیا آمد و دوازدهم اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۳ حباب خاکی را بدرود گفت.

ثبت شده در سایت ملبهار طی شماره 1450 توسط modir و در روز چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت 11:35:17
© Copyright 2024 http://malbahar.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 1444
9 / 2 / 1403 - 11:50

مدیرکل محیط زیست گیلان خبر داد؛

گشت و گذار مرال قرمز در دل ارتفاعات سبز رودبار

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گیلان گفت: جلوه‌های ویژه‌ای از رخ نمایی مرال قرمز ایرانی در لنز دوربین تله‌ای حافظان طبیعت در ارتفاعات جنگلی شهرستان رودبار به ثبت رسید.؛

به گزارش پایگاه خبری ملبهار از ایسنا؛حمزه عشوری در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به ثبت جلوه زیبایی مرال در ارتفاعات رودبار، اظهار کرد: تصاویر زیبا و ارزشمندی از یک راس گوزن قرمز (مرال) نر در ارتفاعات جنگلی شهرستان رودبار توسط یک کارگروه زبده از تشکل‌های مردمی حافظان هیرکانی حسین آقایی و مهرداد بخشی‌پور با همراهی یکی از محیط‌بانان حفاظت محیط زیست گیلان به ثبت رسیده است.

گشت و گذار مرال قرمز در دل ارتفاعات سبز رودبار

وی با بیان اینکه جنگل‌های هیرکانی گیلان از عرصه‌های طبیعی و بی‌نظیری است که هنوز می‌توان غرش پلنگ ایرانی و بانگ گوزن قرمز (مرال) را در آن شنید، افزود: آموزش جوامع محلی، برخورد قاطع با شکارچیان غیرمجاز و تعامل با جوامع بومی و محلی و تلاش شبانه‌روزی محیط‌بانان سبب شده تا امنیت در زیستگاه برای این گونه‌های حیات وحش تامین شود و مشاهده و تصویربرداری از گونه‌های ارزشمند هم نشان از این امنیت دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گیلان گفت: مشاهده گونه‌های ارزشمند همچون مرال، پلنگ و خرس قهوه‌ای در این استان نشان از این دارد که زیستگاه‌ها برای این حیوانات امن است.

عشوری گفت: مرال یا گوزن قرمز که به آن «گاوکوهی» نیز گفته می‌شود، از گونه‌های باشکوه جنگل‌های پهن برگ هیرکانی شمال ایران بوده و یکی از نمادهای تنوع زیستی جنگل‌های هیرکانی و از گونه‌های حمایت شده در زیستگاه‌های استان گیلان است.

ثبت شده در سایت ملبهار طی شماره 1444 توسط modir و در روز یکشنبه ۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت 11:50:00
© Copyright 2024 http://malbahar.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر
اخبار - تیتر یک - شفت - گیلان
شماره : 1437
9 / 2 / 1403 - 11:42

توزیع ۱۵ هزار جعبه تخم نوغان بهاره در گیلان آغاز شد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان، از آغاز توزیع تخم نوغان با قیمت هر جعبه ۲۸ هزار تومان در استان خبر داد.؛

به گزارش پایگاه خبری ملبهار؛صالح محمدی با بیان اینکه سال گذشته با تولید ۳۰ درصد پیله تر کشور رتبه نخست میزان تولید را کسب کردیم، گفت: توزیع ۱۵ هزار جعبه تخم نوغان در بین بهره برداران پیش بینی شده است.

وی یادآور شد: امسال به دلیل سرمای هوا و آماده نبودن برگ توت، توزیع تخم نوغان با اندکی تأخیر در گیلان انجام شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه در سال گذشته ۱۳ هزار و ۳۵۷ جعبه تخم نوغان در استان گیلان توزیع شد، اظهار کرد: ۹۱۷۴ خانوار نوغاندار اقدام به پرورش کرم ابریشم کردند.

محمدی از تولید ۵۱۰ تن پیله تر طی مدت مذکور خبر داد و افزود: استان گیلان با تولید ۳۰ درصد پیله تر کشور رتبه نخست میزان تولید را کسب کرده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به برنامه ریزی ها برای توزیع تخم نوغان در سال جاری، تاکید کرد: توزیع ۱۵ هزار جعبه تخم نوغان در بین بهره برداران پیش بینی شده است.

محمدی با بیان اینکه قیمت هر کیلو پیله تر ابریشم گیلان در سال گذشته به طور متوسط ۲۴۰ هزار تومان بود، عنوان کرد: کمیته امداد استان گیلان اقدام به خرید ۶۷ تن پیله تر کرد.

وی همچنین از توزیع ۶۴ هزار و ۸۵۰ اصله نهال توت در سال گذشته خبر داد و بیان کرد: در سال جاری نیز توزیع ۱۴۶ هزار اصله نهال توت در گیلان انجام شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه ۸۰۰۰ جعبه تخم نوغان سال ۱۴۰۱ تولید داخل بود که در سال ۱۴۰۲ به ۱۰ هزار جعبه رسید، گفت: طبق برنامه ریزی ها در سال جاری، حدود ۱۵ هزار جعبه تخم نوغان تولید داخل را توزیع می کنیم.

وی خاطرنشان کرد: برای افزایش تولید و بهره وری نوغانداری استان، ۵۴۰۰ خانوار بهره‌بردار استان گیلان را آموزش دادیم.

گفتنی است نوغانداران گیلانی برای دریافت تخم نوغان می‌توانند از ساعت ۷:۳۰ صبح تا ۱۷ عصر هر روز به ۱۱ شعبه در شهرستان‌های لنگرود، شفت، فومن، صومعه سرا، لاهیجان، رشت، بندر انزلی و آستانه اشرفیه مراجعه کنند.

ثبت شده در سایت ملبهار طی شماره 1437 توسط modir و در روز یکشنبه ۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت 11:42:53
© Copyright 2024 http://malbahar.ir . All Rights Reserved چاپ این خبر